Pomoc techniczna

Jak sprawdzić prędkość Internetu?

Zachęcamy do wykonania testu prędkości bezpośrednio do naszego serwera który jest częścią większego projektu o nazwie Speedtest.net

Podczas testu prosimy wyłączyć wszystkie programy, które mogą obciążyć łącze i wpłynąć na wynik testu (torrent, pobierania w przeglądarce, YouTube itp.) na wszystkich komputerach korzystających z naszego łącza.

Prosimy zwrócić uwagę, że prędkości podawane przez programy np. Mozilla Firefox, uTorrent, pokazywane są w megabajtach na sekundę (MB/s) a prędkości oferowane przez dostawców Internetu w megabitach na sekundę (Mb/s). 1MB/s to 8Mb/s tak więc prawidłowa wartość osiągana na łączu 10Mb/s to 1,25MB/s a prędkość pobierania 4MB/s (4 megabajty na sekundę) wskazywana przez uTorrent to aż 32Mb/s (megabity)

Do uzyskania pełnej prędkości na łączach szybszych niż 30 Mb/s zalecamy podłączenie się bezpośrednio do routera kablem sieciowym. Wyniki w przypadku połączenia Wi-Fi mogą się różnić od prędkości maksymalnych.

Internet bezprzewodowy. Pierwsze kroki.

Jeżeli Internet bezprzewodowy w mieszkaniu przestał działać, przed skontaktowaniem się z pomocą techniczną wykonaj poniższe kroki:

 1. Odłącz z prądu zasilacz modemu kablowego oraz routera bezprzewodowego na kilkanaście sekund, podłącz je ponownie i odczekaj około 2-3 minuty.
 2. Wyłącz i włącz komputer ponownie.

Istotne jest, by najpierw uruchomić ponownie nasze urządzenie, a dopiero po chwili zrestartować router. Urządzenie, które dostarczyliśmy jak i router to mały komputer, który w nielicznych przypadkach może się „zawiesić”.

Sprawdzanie okablowania

rj45Wtyk RJ45 posiada klips blokujący, który bardzo często ulega uszkodzeniu. Wyłamanie blokady może powodować samoczynne wysuwanie się wtyku z gniazda, co powoduje cykliczne lub trwałe rozłączenia Internetu. Jeżeli konieczna do poprawnej pracy jest wymiana wtyku (np. router wisi na ścianie), prosimy o kontakt z Biurem Obsługi Abonenta.

Jak zabezpieczyć się przed wirusami i niechcianymi reklamami?

W systemie Windows zalecamy zainstalować program antywirusowy lub włączyć Windows Defender (Windows 7 i nowsze). System Linux i MacOS nie potrzebuje programu antywirusowego.

Jeżeli na komputerze często podczas przeglądania Internetu pojawiają się nachalne reklamy, polecamy przeskanować komputer darmowym programem AdwCleaner (w opcjach programu należy wybrać najpierw „Scan”, a po przeskanowaniu zawartości komputera „Cleaning”).

Jak wyszukać kanały cyfrowe w telewizorze?

Wyszukiwanie i zaprogramowanie kanałów cyfrowych jest czynnością łatwą. Wystarczy w Menu telewizora włączyć funkcję Automatyczne wyszukiwanie programów i wybrać opcję Standard DTV lub Telewizja naziemna. Nie należy zaznaczać opcji Telewizja kablowa.

Czy mogę dokupić tylko jeden kanał telewizyjny więcej do mojego obecnego pakietu?

Nie mamy takiej możliwości technicznej, by klient sam mógł komponować swoje pakiety jak i dodawać tylko jeden kanał.

Na jednym z komputerów nie działa Internet.

Prawdopodobnie została w nim wyłączona karta sieciowa (połączenie kablowe) lub karta bezprzewodowa (łączenie po Wi-Fi).

Aby sprawdzić, czy karta została wyłączona:

 1. Użyj skrótu klawiszowego złożonego z przycisków Windows (ikonka z flagą na klawiaturze) oraz litery R (Windows + R)
 2. Wyskoczy okienko, w którym wpisujemy ncpa.cpl
  ncpa
 3. Wciśnij klawisz Enter

Powinno otworzyć się okno z ikonami połączeń sieciowych. Połączeniem, które nas interesuje jest „Połączenie Lokalne”. Możliwe opcje zobrazowane i opisane zostały poniżej:
połączenia

Może się też zdarzyć, że przy znaku monitora wyświetlać się będzie żółta ikonka z wykrzyknikiem. Może to oznaczać problemy z routerem, złe ustawienia IP komputera (należy wybrać opcję automatycznego przydzielania adresu IP) lub uszkodzenie jednego z urządzeń sieciowych w domu.

Po Wi-Fi nie osiągam prędkości, którą mam w umowie.

Prędkość łącza bezprzewodowego uzależniona jest od wielu czynników. Najczęstsze problemy z osiągnięciem prędkości przez Wi-Fi to:

 • zbyt daleka odległość komputera od routera (słaby zasięg)
 • niewydajna lub uszkodzona karta bezprzewodowa (radiowa) w laptopie czy komputerze klienta
 • router nieobsługujący tak wysokiej prędkości (w przypadku łącz większych niż 20Mbit)
 • nieodpowiedni dobór kanału, na którym nadaje router
 • grube ściany z metalowymi elementami (zbrojenie)

Aby zapewnić pełną prędkość Internetu bezprzewodowo, zalecamy zastosowanie routera 5GHz z technologią 802.11n.

Istnieje też możliwość zakupu niestandardowego, silnego routera o wysokich parametrach technicznych (zalecany do użytku firmowego).

Pełną prędkość łącza zagwarantować może jednak tylko połączenie telewizora lub komputera klienta z routerem.

Czy router po Neostradzie będzie pasował?

Router po operatorach ADSL (Orange, Netia) nie pasuje do przyłączy wykonywanych przez naszą firmę. Odpowiedni router można zakupić wraz z instalacją i konfiguracją poprzez wizytę lub kontakt telefoniczny z BOA.