Zabytki

Zabytki

MUZEUM PAPIERNICTWA

Przy głównej trasie prowadzącej do granicy polsko-czeskiej przy wjeździe do Dusznik nad brzegiem Bystrzycy Dusznickiej znajduje się zabytkowy młyn papierniczy. Papier czerpany tam jest już od 400 lat, zaś lokalizacja obiektu nie jest oczywiście przypadkowa – była ona uwarunkowana zapotrzebowaniem na czystą wodę, niezbędną do produkcji. Papiernia dusznicka jest jedną z największych atrakcji turystycznych regionu. Jest to jedyny zachowany i do dziś działający obiekt tego typu w Polsce i jeden z nielicznych w środkowej Europie.

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY PW. ŚW. PIOTRA I PAWŁA

Kościół usytuowany jest na wyniesieniu terenu, oddzielony od ulicy wysokim kamiennym murem oporowym. Od strony północnej i zachodniej mur otacza kościół razem z terenem dawnego cmentarza przykościelnego. W murze od strony wewnętrznej znajdują się nagrobki i epitafia. Po lewej stronie od wejścia do kościoła stoi figura Jana Nepomucena, po prawej resztki fontanny. Wewnątrz bogate wyposażenie barokowy ołtarz główny, rzeźby i obrazy, renesansowa chrzcielnica zdobiona ornamentem, rokokowy prospekt organowy. Na szczególną uwagę zasługuje ambona autorstwa prawdopodobnie przez M. Kösslera. Ma kształt wieloryba z rozwartą paszczą.

KOŚCIÓŁ POLSKO-KATOLICKI PW. MATKI BOŻEJ RÓŻAŃCOWEJ

Pierwotnie kościół ewangelicki szwedzkiego Związku Gustawa Adolfa, powstał jako pierwszy kościół tego związku na Śląsku. W fundamentach umieszczono słój z dwoma talarami i medalem z berlińskiej wystawy przemysłowej z 1844 r. Budowę kościoła zakończono w 1845 r., w sierpniu 1846 r. zawieszono w wieży dzwony. Wokół kościoła usytuowano cmentarz. W 1893 r. ukończono hełm wieży. W 1892 r. powstaje nowa zakrystia, posadzka kościoła, ołtarz, ambona i organy oraz wystrój malarski Rogowskiego. Od 1946r. świątynia ta służy kościołowi Polskokatolickiemu.

KOŚCIÓŁ PW. NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA

Decyzję o budowie kościoła zdrojowego podjęto w roku 1897. Budowę rozpoczęto w 1899, a zakończono w 1902 r. Świątynia usytuowana jest na stoku góry, na tarasie. Prowadzą do niej kamienne schody od strony ul. Wojska Polskiego. Kościół obsługiwany jest przez Ojców Franciszkanów.

KOŚCIÓŁ PW. ŚW. FRANCISZKA I LEONARDA ORAZ KLASZTOR OO. FRANCISZKANÓW

Zespół powstał w latach 1925-1926 jako klasztor i jednocześnie dom wypoczynkowy dla braci franciszkanów z całej prowincji śląskiej. Projekt obiektu wykonał architekt Fred Trumpke. Wszelkie prace wchodzące w zakres stolarki, a wiec ławki, drzwi kościelne i klasztorne, okna i całe umeblowanie pokoi wykonali bracia zakonni w stolarni klasztornej w Nysie pod kierunkiem dobrze wykształconego w tej dziedzinie brata Edwarda Mansfelda. Natomiast konfesjonał i stacje Drogi Krzyżowej zostały wykonane i sprezentowane przez dobrodziejów z Bytomia.

DAWNA KAPLICA PW. ŚW. TRÓJCY

Kaplica stoi na Wzgórzu Rozalii (560 m n.p.m.) otoczona lasem bukowym. Budynek powstał jako kaplica wotywna pw. Św. Trójcy po zarazie w 1679 r. W 1704 r. powstaje przy kaplicy pustelnia. W 1806 r. opuszcza pustelnię ostatni eremita. Około połowy XIX w. dobudowano zakrystię. Domek pustelnika przylegający do kaplicy rozebrano w latach 60-tych XX-wieku. W 1970 r. kaplicę przekształcono w Muzeum Festiwali Chopinowskich (obecnie nie działa). Po południowej stronie kaplicy znajduje się nagrobek rodziny Fraise z datą 1685, w formie groty, z ułożoną na katafalku postacią kobiecą, która jedną dłonią podpiera głowę, a druga spoczywa na czaszce.

DWOREK IM. FRYDERYKA CHOPINA

Budynek powstał w latach 1802-1805 jako dom towarzyski, gdzie skupiało się życie kulturalne ówczesnego uzdrowiska. W 1808 r. dobudowano od północy salę bilardową. W 1826 r. koncertował w nim Fryderyk Chopin. Dworek usytuowany jest w pobliżu rzeki Bystrzycy Dusznickiej w Parku Zdrojowym. Obecnie odbywają się w nim liczne koncerty fortepianowe, przedstawienia teatralne, koncerty zdrojowe, wieczory z muzyką lekką, łatwą i przyjemna.

KAMIENNY OBELISK Z POPIERSIEM FRYDERYKA CHOPINA

Kamienny obelisk został ufundowany przez Wiktora Magnusa z zawodu leśnika, zamiłowanego w muzyce Chopina. W pobliżu miejsca historycznego koncertu wielkiego kompozytora stanął diorytowy głaz dwumetrowej wysokości z brązowym medalionem przedstawiającym popiersie artysty i podpisem w języku łacińskim „Fryderykowi Chopinowi, który w Dusznikach w roku 1826 swą sztuką prawdziwą i wysoką kulturą szlachetny duszy charakter w zaraniu młodości okazał, pomnik ten ku wiecznej rzeczy pamięci za pozwoleniem władz miejskich Polak Polakowi wystawił”.

POMNIK FRYDERYKA CHOPINA

Pomnik ten został zrealizowany wg projektu artysty rzeźbiarza Jana Kucza, który otrzymał jedną z dwu równorzędnych nagród w konkursie na pomnik Chopina w Londynie. Pomnik stanął w Parku Zdrojowym, przed południowym wejściem do Teatru Zdrojowego w 1976 r., w 150 rocznicę pobytu kompozytora w naszym mieście. Uroczystego odsłonięcia pomnika dokonano w czasie trwania XXX Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego.

FIGURA WOTYWNA MATKI BOŻEJ Z DZIECIĄTKIEM

Postawiona w 1725 roku na Rynku jako wotum za uratowanie od zarazy. Przedstawia Matkę Bożą z dzieciątkiem Jezus w otoczeniu św. Floriana i Sebastiana, strzegących miasto od zarazy i ognia.

KOLOROWA FONTANNA

Jest to jedna z trzech fontann Parku Zdrojowego i niewątpliwie jedna z największych atrakcji uzdrowiska. Dzięki podświetleniu kolorowymi reflektorami, regulacji wysokości strumienia wody oraz zmianom jego kształtu można oglądać efektowne widowisko.

RENESANSOWY RYNEK

PARK ZDROJOWY STACJA METEO

TABLICA upamiętniająca pobyt króla Jana Kazimierza

For more information almost ethos, see. typemyessays.com You dont rattling want many ideas for essays But the primary gene, of path, is a theme timber its overall timbre and whether the composition was written in total conformity with an teaching.